Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP
A Fidesz az EP-választást egzisztenciális küzdelemnek állította be, amely megőrizheti a békét Európában, ha Orbán győz, vagy széles körű instabilitást okozhat, ha nem. E merész állításhoz Orbán egy kiterjedt kormánypárti médiabirodalmat használt, amely több mint egy évtizede uralja az ország politikai diskurzusát – állítja az AP hírügynökség cikke, melyet a The Washington Post közölt.
Ennek kapcsán Magyar Péter az amerikai lapnak arról beszélt, hogy a magyar állam lényegében nem működik, csak propaganda és hazugságok vannak. A TISZA újdonsült elnöke elmondta, szerinte Orbán Viktor „propagandagyára” milyen károkat okozott a magyar demokráciának.
„2010 óta az Orbán-kormány politikáját a migránsokkal és az LMBTQ+ jogokkal szembeni tiltakozásra, valamint az Európai Unióval szembeni bizalmatlanságra alapozza, és azt hirdeti, hogy Soros György titkos összeesküvéseket sző Magyarország destabilizálására. Ez utóbbi klasszikus antiszemita toposz” – írják a cikkben.
A cikkben Hadházy Ákos is megszólalt, a független országgyűlési képviselő arról beszélt, szerinte a média megosztottsága a magyar pénzügyekre is hatással van. Úgy fogalmazott, szerinte az ilyen visszaélések azért maradnak felderítetlenül, mert a választók többsége nem tud róluk.
Hadházy azt állította, hogy a kormány orosz mintát követve kézi vezérléssel irányítja az állami médiát, és évente mintegy 50 milliárd forintot költ hirdetésekre. Úgy véli, a kormánynak nem az a fontos, hogy senki ne halljon a korrupciós ügyekről, hanem az, hogy minél többen hallják a „hazugságaikat”.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.